Akumulatory industrialne trakcyjne i zasilanie awaryjne UPS.

Akumulatory ołowiowo-kwasowe używane są powszechnie, głównie ze względu na niską cenę w porównaniu do alternatywnych rodzajów baterii. Pomimo niższej wydajności od ogniw Li-ion, Li-poli Ni-Mh w wielu przypadkach, tam gdzie nie ma ograniczeń ciężaru i przestrzeni, bardziej opłacalne jest stosowanie akumulatorów żelowych lub AGM.

Za akumulatory przemysłowe uważa się, według ustawy z dnia 24.04.2009, o bateriach i akumulatorach: Bateria przemysłowa czy akumulator przemysłowy - to bateria oraz akumulator, przeznaczone tylko oraz wyłącznie do użycia w celach zawodowych - przemysłowych ewentualnie do instalacji w pojazdach na prąd.

Załącznik do ustawy wymienia, jakie są to akumulatory:

  1. Baterie oraz akumulatory, jedynie do specjalistycznego sprzętu wideo dla stacji telewizyjnych oraz studiów profesjonalnych.
  2. Baterie oraz akumulatory, dedykowane do zasilania energetycznego używanego awaryjnie albo rezerwowo, w tym w miejscach takich jak szpitale, lotniska oraz biura.
  3. Pozostałe baterie i akumulatory, niewymienione w pkt 1-9 jak też jakie nie kwalifikuje się do baterii przenośnych i akumulatorów przenośnych, a ponadto baterii i akumulatorów samochodowych.
  4. Baterie oraz akumulatory, przystosowane do swej pracy w powiązaniu z płytką ogniwa słonecznego, urządzeniami fotogalwanicznymi oraz innymi przyrządami działającymi z wykorzystaniem energii odnawialnej.
  5. Baterie oraz akumulatory, jakie są przeznaczone tylko do latarek górniczych oraz nurków, jakie są ulokowane na kaskach górniczych oraz nurkowych, nie są wliczane tutaj bateryjki i akumulatory, o jakich mowa w załączniku nr 2 do ustawy.
  6. Rezerwowe baterie i akumulatory, do drzwi uruchamianych elektrycznie, jakie maja za zadanie zapobieganie ich blokowaniu czy przytrzaśnięciu osób.
  7. Baterie oraz akumulatory, do wykorzystywania na morskich platformach wiertniczych, latarniach morskich oraz z których korzystają środki transportu, w tym pociągi i samoloty.
  8. Baterie oraz akumulatory, do stosowania w oprzyrządowaniu lub w sprzęcie pomiarowym i oprzyrządowaniu, bez baterii oraz akumulatorów, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy.
  9. Baterie oraz akumulatory, jakie są zainstalowane jedynie w podręcznych terminalach płatniczych, w tym w placówkach handlowych i lokalach gastronomicznych, a dodatkowo wykorzystywane są do zasilania czytników kodów kreskowych w placówkach towarowych.
  10. Baterie i akumulatory, do samochodów elektrycznych, w głównej mierze w samochodach, wózkach inwalidzkich, rowerach, pojazdach stosowanych na lotnisku oraz pojazdach do automatycznego transportu.

W przypadku sprzedaży akumulatorów przemysłowych dla użytkwnika końcowego, sprzedawca zobowiązany jest naliczyć i odprowadzić opłatę w wysokości 35 zł netto od każdej sztuki akumulatora. Na wymianę i zwrot akumulatora ustawodawca przewiduje do 30 dni. W przypadku dokonania zwrotu w tym terminie sprzedawca zobowiązany jest do przyjęcia i zapewnienia utylizacji odpadów oraz zwrócenia nabywcy pełnej kwoty opłaty depozytowej.

Opłaty nie nalicza się w przypadku gdy nabywca przy zakupie zwraca zużyty akumulator ołowiowo - kwasowy.